מידת הגבורה

פוסט זה זמין גם ב: אנגלית סינית Czech פינית צרפתית גרמנית איטלקית יפנית נורווגית פורטוגזית פורטוגזית רומנית רוסית ספרדית שוודית

גבורה

פעם שאלו מישהו מה אתה חושב על ר' נחמילה מרימינוב. אז הוא אמר דע לך, יותר קל להוציא מר' נחמיה 20000 רובל מאשר מילה אחת חסרת תוכן.

יש רביים שכל העולם אומר שהם לא רבי והוא אומר שהוא כן. ורבי אמיתי אומר שהוא לא רבי וכולם אומרים שהוא כן.גיוועלד

בניו יורק היה מנצח עולמי ומישהו סיפר לי שהוא הנכד של הרבי מוורקא. אז התקשרתי אליו ונפגשנו. הוא ישב ואכל סנדויץ לא כשר אבל הוא כזה יהודי מתוק. ממש מתוק. הוא לא סתם עוד יהודי הוא ממש רבי. הוא סיפר לי הרבה מאד על החסידות. כשהוא דיבר על ר' מנדלה מוורקא הוא התמלא במתיקות עוד יותר. אז הוא אמר לי אני יודע שאני אצטרך לחזור בתשובה, כי הסבא שלי ר' מנדלה לא ייתן לי לעלות לעולם הבא מלוכלך בכל העבירות שלי. אז שאלתי אותו מדוע הוא מחכה לרגע האחרון. ואז לא שמעתי ממנו במשך שנה. פתאום הוא הזמין אותי לערב שהוא מנצח ניגוני חסידות וורקא.

והדרך שבה הוא ניצח על הערב, זה היה מלא בנשמה. אתם מבינים , ברמת הצמצום הוא היה שייך לעולם הזה, יהודי שצריך לתקן כמה דברים, אבל, ברמת האינסוף הוא היה חסיד וורקא אמיתי ורבי אמתי.

כשהמשיח יבוא ה' יסתכל מעל לרמת הצמצום. מעבר לכל הטעויות שלנו. אתם מכירים את הסיפור על ר' משה פיינשטיין והסיום של הדף, שהוא נפטר כשהוא סיים את המסכת. אז כך גם היהודי הזה. הוא אמר לי שר' מנדלה ידאג לנקות אותו לפני שהוא יעזוב את העולם. אז כנראה שבאותו לילה הוא ממש חזר בתשובה. כמה ימים לאחר מכן שמעתי שהוא נפטר.

אני זוכר אותו אבל אני לא מצליח למצוא אף אחד שזוכר אותו ויכול להזכיר לי את שמו. למרות שזה היה קונצרט בקרנגי הול. אחד האולמות הגדולים בניו יורק.

כשהמשיח יבוא ה' יסתכל על העולם ללא צמצום. ה' יראה את העולם בלי כל הטעויות שלנו. רק ה' ואני.

מה זה בית? בית זה הצמצום הכי גדול בעולם. אבל כשיש ליבית זה המקום היחיד בעולם שאני יכול להיות בו אני בצורה לא מצומצמת. אני יכול לחיות ללא העמדות פנים.

כשאני פוגש את הנשמה התאומה שלי אני רוצה להכניס אותה לבית שלי. מדוע? כי הקשר שלי אתה הוא ללא צמצום. הוא קשר של הנשמה, ללא צמצומים. כך זה יהיה בינינו ובין הקב"ה.

פסח זה ברמה כמו קידושין. שבועות זה כמו החופה. כפה עליהם הר כגיגית. אבל פסח זה קידושין. מה זה קידושין? זה ללא צמצום.

מה זה אומר קדשנו במצוותיך? המצוות קדושות זה ברור שאם המצווה קדושה אז היא מקדשת אותי.

למה אנו אומרים קדשנו במצוותיך?

אז האיזביצר אומר, אם כשאני עושה את המצווה אני מרגיש שזה קשה לי, אז היא לא כל כך קדושה, אבל אם אני מרגיש באותו רגע שאני יכול להיות בתוך המצווה לנצח אז היא מאד קדושה.

כשפוגשים אדם, לפעמים מדברים אתו וזה נגמר תוך דקה. או שחושבים מתי זה ייגמר. ולפעמים מדברים עם אדם ולא רוצים שזה ייגמר לעולם. או גם אם דיברתי אתו דקה זה מרגיש לי נצח. זה קדושה. האור הכי גדול ללא צמצום.

מצה היא גם צמצום הכי גדול בעולם, נכון? אנו עומדים עם סטופר על השנייה. תפתחו את הלב לעומק העומקים. מה זה צמצום? כשאני לא רוצה לעשות משהו. יש בתוכי מלחמת קולות. עשה ואל תעשה.

אבל בפסח אני כל כך רוצה לעשות את מה שה' רוצה שאני אעשה.

שמעתם על הצמצום של הרבס הגדולים בזמן אפיית מצות? פעם אחת הייתי ליד הבובובר בזמן שהוא אפה מצות. ושכהוא ניקה חמץ, הוא ממש ניקה עד ארבע לפנות בוקר, בכל פינה. היה אפשר לראות את העבודה הפנימית שלו לא רק החיצונית.

הפרידליקר רבי היה מתפלל שמונה שעות. אבל בערב פסח הוא היה אומר לבן שלו זה לא הזמן להתפלל שמונה שעות. ערב פסח מתפללים מהר ומנקים חמץ. כל זמן והעבודה שלו.

לר' מוטל'ה מטשרנוביל היו שמונה בנים. בגיל חמש הם כבר ידעו להתפלל לפי כוונות הארי.

בוקר אחד, לקח ממש הרבה זמן. ר' מוטל'ה נכנס וראה אותם מתפללים באריכות. אז הוא אמר להם עד עכשיו לימדתי אתכם להתפלל באריכות, היום אני רוצה ללמד אותכם להתפלל בקיצור.

הוא אמר אני נותן לכם שש דקות לסיים את התפילה, אבל אני רוצה שלא תפסידו אפילו כוונה אחת.

ערב פסח זה מהר. איך מגיעים מהר? כשיודעים את הדרך מגיעים מהר. בערב פסח הדרך כל כך ברורה לי. זה ממש כביש מהיר.

הלוואי והייתם רואים את השירה והריקודים של הרבי מבובוב מהשולחן לתנור ובזמן האפייה.

ר' לוי יצחק, כמה שהוא היה קליל בכל תחומי החיים, כשזה הגיע לאפיית מצות הוא היה ממש קפדן.

ערב פסח אחד הוא היה חולה, אז החסידים שאלו אותו על מה להקפיד?על דבר אחד אני ממש מבקש להקפיד שיהיה דיבור מנומס בין כל מי שעובד על המצות. שלא יעליבו אף אחד בזמן אפיית מצה. זה הכי חשוב. אם צועקים בזמן אפיית מצה אז היא ממש חמץ.

בבובוב זה לא רק היה ממש בשמחה. אלא שכל מי שהיה שם ממש זרח מרוב שימחה.

הרבי מסאטמר נפגש עם הרב הוטנר. אז הסאטמר אומר לרב הוטנר. כבר התפללת מנחה ? אז הרב הוטנר אומר , לא, התפללתי אתמול.

בערב ליל הסדר כולם כל כך לחוצים שהכל יהיה מושלם. בגלל כתם במפה אפשר להרוס את כל אווירת ליל הסדר. אז יש מנהג ששופכים קצת יין, ואז אומרים, עכשיו ליל הסדר מתחיל. עכשיו קצת התלכלך אז אפשר להירגע.

למה שמים שתי מפות בליל הסדר?

כשנוטלים ידיים שוטפים את הטומאה אבל אז שופכים עוד מים כדי לשטף את המים שנגעו בטומאה. וכן הלאה.

אז בליל הסדר שמים שמים מפה על השולחן שנגע בחמץ ועליו מפה שנגעה במפה שנגעה בחמץ. ממש מתרחקים מהחמץ. אין לי שום קשר אל החמץ.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: